Wyszukaj

21 grudnia 2013

Recenzja: Cannibal Corpse - The Bleeding


Witam! Przez pewien czas miałem dylemat. Zastanawiałem się, czy dla ciekawostki zostawić wam pierwszą napisaną recenzję przeze mnie, czy może lepiej byłoby ją przerobić. Ostatecznie zdecydowałem się zrobić jej remake; podczas czytania jej zorientowałem się, jak mało doświadczenia miałem te 2 lata temu, nie mogłem więc jej tak po prostu zostawić. Wprawdzie na naszym blogu jest dużo więcej tego typu recenzji czas na nie na pewno kiedyś przyjdzie. Przed wami: Cannibal Corpse - The Bleeding.

The Bleeding jest czwartym albumem studyjnym amerykańskiej grupy deathmetalowej Cannibal Corpse. Został wydany 12 kwietnia 1994 nakładem Metal Blade Records. W 1993 roku po wydaniu Tomb Of The Mutilated odchodzi z Cannibal Corpse Bob Rusay, jeden z gitarzystów. Zastępuje go wioślarz deathmetalowej formacji Malevolent Creation, Rob Barrett. W tym samym roku Cannibal Corpse wystąpiło w słynnym filmie Ace Ventura: Psi Detektyw. The Bleeding zostało skrytykowane przez fanów z powodu zmian w brzmieniu. Na płycie jest mniej agresji, więcej progresji. Ostatecznie w ciągu lat fani polubili czwartą płytę Cannibal Corpse, obecnie uważane jest za jedną z najlepszych płyt tej formacji.

Do The Bleeding stworzono dwie okładki; ich twórcą jest zaprzyjaźniony z grupą artysta, Vincent Locke. Na pierwszej okładce widzimy mięso skąpane we krwi. Prezentowany obraz kojarzy mi się trochę z okładką albumu Kill: na ten surowy, wręcz martwy obrazek patrzy się z zaciekawieniem. Na drugiej z kolei jest standardowy dla Cannibal Corpse obraz gore: mamy tu porozrzucane flaki, leżące trupy we krwi i inne tego typu gówno. Obie okładki prezentują równy poziom, przyjemnie się na nie patrzy.


Wybrane oceny z Metal Archives:

- 8,75/10 - psychosisholocausto
- 9/10 - The_Ghoul
- 8,5/10 - hells_unicorn
- 7,75/10 - grain_silo
- 5,5/10 - Noktorn


Lista utworów:

1. Staring Through The Eyes Of The Dead
2. Fucked With A Knife
3. Stripped, Raped And Strangled
4. Pulverized
5. Return To Flesh
6. The Pick-Axe Murders
7. She Was Asking For It
8. The Bleeding
9. Force Fed Broken Glass
10. An Experiment In Homicide

Tak dużo czasu minęło od pierwotnej recenzji. Zrobiłem ją prawie trzy lata temu. Czy moja opinia na temat The Bleeding się zmieniła? Z pewnością - w czasie gdy ten blog rozpoczynał funkcjonowanie, Cannibal Corpse rzadko można było usłyszeć w moich głośnikach. Obecnie słucham tego dość często, toteż mam porównanie. Moim zdaniem The Bleeding przebija wszystkie wydawnictwa tej grupy z lat 1996-2004, a to już jest duży plus. Muzyka jest ponura, agresywna, ma w sobie coś przyciągającego. Poza tym, można usłyszeć tutaj całkiem sporo dobrych riffów, same gitary brzmią naprawdę dobrze. Nie zdziwiłbym się, gdyby czwarty krążek Kanibali nie spodobał się fanom ze względu na obecność cech przyszłego projektu Chrisa Barnes'a: Six Feet Under. Moim skromnym zdaniem solidny wpierdol połączony z ponurym klimatem świetnie się sprawdza, po czasie płyta robi na mnie bardzo dobre wrażenie. Często chętnie do niej wracam. Wadę wymienię jedną: niektóre utwory wydają się być lekko niedopracowane, zupełnie jakby w pewnym momencie panom z Buffalo znudziło się pisanie muzyki. Album rozpoczyna średniawy utwór, który rozkręca się dopiero pod koniec: Staring Through The Eyes Of The Dead. Od dwójki krążek zaczyna cieszyć. Słyszymy solidny wpierdol w postaci Fucked With A Knife, dalej jest najprawdopodobniej najlepszy utwór z płyty, będący idealnym kawałkiem na koncerty: Stripped, Raped And Strangled. Chłopaki znacząco przyspieszają pod czwórką prezentując blast beat'owe Pulverized. W dalszej kolejności Cannibal Corpse robi się ociężałe i klimatyczne; dostajemy bardzo dobry kawałek o tytule Return To Flesh. The Pick-Axe Murders jest jednym z utworów, które trudno na początku polubić. Ostatecznie muzyka jaką jesteśmy tu w stanie usłyszeć brzmi bardzo dobrze, mógłbym się jedynie przyczepić tego początkowego riffu niezachęcającego do słuchania. Przy siódemce Cannibal Corpse po raz kolejny sieje spustoszenie numerem She Was Asking For It. Atmosfera na płycie nieco się zmienia, gdy grupa prezentuje numer tytułowy, The Bleeding. Możemy w utworze usłyszeć świetny, melodyjny riff wprowadzający niepokojący nastrój. Pod koniec poziom grupy spada; dostajemy średni utwór z całkiem przyzwoitym breakdown'em: Force Fed Broken Glass, oraz zdecydowanie najgorszy numer z płyty: An Experiment In Homicide

Chłopaki z Cannibal Corpse są w świetnej formie. Tragedie, śmierć, seryjni mordercy i filmy gore świetnie inspirują naszych napierdalaczy z Buffalo. Teksty są świetnie napisane, zawierają przy tym ciekawy przekaz. Dosyć często można odgadnąć o czym będzie utwór patrząc na jego tytuł. Staring Through The Eyes Of The Dead jest o mężczyźnie, na którym przeprowadza się sekcję zwłok. Ludzi operujących nieszczęśnika nie obchodzi to, że obiekt badań żyje. Fucked With A Knife jest o parze, która uprawia brutalny seks. W mężczyźnie baraszkującym z kobietą odzywają się instynkty zabójcy. W trakcie współżycia wkłada on swojej partnerce nóż w pochwę i zabija ją. W Stripped, Raped And Strangled i She Was Asking For It podmiotem lirycznym jest gwałciciel. Opowiada on o swoich polowaniach na kobiety, oraz chęci zastraszania mieszkańców miasta w którym funkcjonuje. W Pulverized wypowiada się człowiek mający w sobie instynkt zabójcy. Według niego, przez jego zachowanie nie jest w stanie szczęśliwie ułożyć sobie życia. W Return To Flesh podmiotem lirycznym jest dusza zamordowanego człowieka. W utworze osoba mówiąca jest zdenerwowana faktem, że nie może wrócić do ciała z powodu śmierci. The Pick-Axe Murders i The Bleeding opowiadają historię seryjnego zabójcy, który powstał z grobu. Pod wpływem instynktu zabójcy zabija on każdego kogo napotka. Force Fed Broken Glass opowiada historię kobiety złapanej przez psychopatę. Jej oprawca bawi się jej ciałem przy użyciu rozbitej butelki. An Experiment In Homicide opowiada historię seryjnego zabójcy rozpoczynającego karierę. Osobie będącej bohaterem utworu spodobało się mordowanie ofiar.


Podsumowując, The Bleeding jest albumem godnym polecenia. Cannibal Corpse pomimo zmiany stylu pozytywnie zaskakuje. Czwarty album chłopaków z Buffalo cechuje brutalność, klimat, poza tym album jest wciągający. Płyta wali po mordzie, kopie, leje na nas ciepłym moczem, a my jesteśmy z tego zadowoleni. Niestety, bez wad się nie obyło. Niektóre numery wydają się być lekko niedopracowane, co z pewnością skutkuje lekkim niesmakiem. Teksty o zabijaniu i gwałceniu robią jak najbardziej pozytywne wrażenie. Inspiracja tragediami i horrorami świetnie się sprawdza. Album należy polecić każdej osobie lubującej się w deathmetalowej sieczce.

Zalety:
- Bardzo dobre kompozycje
- Bardzo dobrze napisane teksty
- Klimat
- Agresja i ciężar
- Brzmienie gitar
- Bardzo dobre riffy
- Album jest wciągający
- Płyta zapada w pamięć

Wady:
- Niektóre utwory są niedopracowane

Okładka: 9,5/10

Teksty: 10/10
Kompozycje: 9,25/10

Ogólna ocena: 9,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwuj nas!